
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unipolar |
| Number of Elements | 1 |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Interface | SPI, Serial |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Power Dissipation | 1.6 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Inputs | 4 |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 16.8 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 4.5 V |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | Serial |
| Analog Supply Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$20.11006
Ext.Price$20.11006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $20.11006 | $20.11006 |
| 10 | $18.11146 | $181.11460 |
| 25 | $16.31151 | $407.78775 |
